Fibrodysplasia Ossificans Progressiva | ACVR1(c.617G>A; R206H) = Klassisk FOP
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kontaktinformation.

  • FOPSverige.se – marie@fopsverige.se
  • FOP-experter, nationella kontakter & FOP labbet i Philadelphia ↓scrolla ner.
  • Info om läkemedelsutvecklingen Klicka här

Kontaktpersoner i samverkan med familjer, FOP-experter, specialister, forskare & läkemedelsföretag.

IFOPAs IPC representant i Sverige/Norden.

FOP Koordinator i Norden Marie Hallbert Fahlberg.

S. knoopgatan 2

632 26 Eskilstuna

+46 708362662

marie@fopsverige.se

Svenska FOP Föreningen.

Medlemmar från Sverige, Norge, Danmark & Finland.

info.fopforeningen@gmail.com

 

FOP-experter och nationella kontakter att konsultera vid medicinska frågor om FOP och vid akutsituation.

!FOP-läkare, experter & specialister samarbetar och konsulterar varandra. Vid akutsituation & komplexa frågor skicka gärna gruppmail. Det förenklar för dem & ger dig snabbast svar.

Frederick (Fred) Kaplan, M.D.

The Perelman School of Medicine – The University of Pennsylvania. USA.

+1 (215) 294-9145 (kontor)

+1 (215) 545-0758 (hem)

frederick.Kaplan@uphs.upenn.edu


Robert (Bob) Pignolo, MD, PhD. 

Mayo Clinic, Rochester Minnesota. USA.

+1 (507) 293-0813 eller +1 (507) 293-7940

pignolo.robert@mayo.edu


Edward (Ed) Hsiao, MD, PhD.

University of California, San Francisco. USA.

+1 (415) 476-9732

edward.hsiao@ucsf.edu

Staffan Berglund, M.D.

Norrlands Universitetssjukhus, Umeå. Sverige. Kliniska studier för FOP i Sverige.

+46 907852370

+46 703956767

staffan.berglund@umu.se.


Anestesi (Narkos) och FOP

Zvi Grunwald, M.D.

Thomas Jefferson University and Hospitals. Philadelphia. USA.

+1 215 9556161

+1 215 2067362 (mobil)

zvi.grunwald@jefferson.edu

Tandvård & käkkirurgi

Stina Ekström

Specialisttandläkare Pedodonti

Barnspecialisttandvården Kronan, Sundbyberg.

+46 8564 854 65

stina.ekstrom@btvkronan.se

 

Clive Friedman, BDS (Diplomate AAPD) 

Asst. Clinical Prof Schulich School of Medicine and Dentistry 

Pediatric Oral Health and Dentistry

+1 519-679-9860

clivesf@mac.com 

 

Anders Westermark Docent, käkkirurgi

Ålands Hälso- och sjukvård. Åland.

Tel. +3581838524

a.h.westermark@aland.net

 

ICCFOP.orgICC – The International Clinical Council on FOP
Optimerar vården för patienter med FOP.
19 FOP experter från 13 länder. Mer info klicka här.

FOP Laboratoriet, vävnadsprover & gentest.

Eileen M. Shore, Ph.D.
Shore Laboratory klicka här
Cali and Weldon FOP forsknings professor.
Co-Director med Fred Kaplan, Center for Research in FOP & Related Disorders.
The University of Pennsylvania School of Medicine. Philadelphia. USA.
+1 215 8982330/2331
+1 215 5732133 (fax)
shore@mail.med.upenn.edu


Stöd FOP-forskningen via Svenska FOP-föreningens insamling.

Bankgiro 5823-7140 • Swishnr 1236402630.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.